Bodrum Zeus Haber

PALANDÖKEN, ZORUNLU TRAFİK SİGORTA ARABA ALIR GİBİ.

Haber Saati: 01.01.2013 20:31
Yazıları Büyüt    Yazıları Büyüt
PALANDÖKEN, ZORUNLU TRAFİK SİGORTA ARABA ALIR GİBİ.
-“SİGORTA ŞİRKETLERİ TABAN FİYATIN 10 KATINDAN FAZLA PRİM TALEP EDİYOR”

-“KAZA RİSKİ FAZLA OLAN TAKSİCİ VE MİNİBÜSCÜ ESNAFINA 12 BİN LİRAYA VARAN SİGORTA POLİÇESİ KESİLİYOR”


-“BAZI ŞİRKETLER ZORUNLU TRAFİK SİGORTASI YAPMAK İSTEMİYOR”


-“YÜKSEK FİYATA SİGORTA YAPANLARA VE SİGORTA YAPMAKTAN İMTİNA EDENLERE MUTLAKA CEZA UYGULANMALI”


-“BÜYÜKŞEHİRLERDE ARAÇ SAHİPLERİ YANDI”


-“ENFLASYON TEK HANE ZORUNLU SİGORTA ARTIŞI İNSAFA KALMIŞ”


ANKARA - Karayolu Zorunlu Trafik Sigortasında ilgili yönetmeliğe aykırı olarak taksici ve minibüsçü esnafına 12 bin liraya varan sigorta poliçelerinin kesildiğini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Zorunlu trafik sigortası, esnaf için ikinci bir vergi oldu. Sigorta şirketleri, taksi, minibüs ve servis aracı işleten esnafın zorunlu trafik sigortasını yapmak istemiyor. Esnaftan ödenmesi mümkün olmayan tutarlarda sigorta primi talep ediliyor. Risk altındaki esnafa 40 katır mı 40 satır mı şeklinde çile çektiriliyor” dedi.


-“SİGORTA ŞİRKETLERİ ACENTELERİN PAYINI DA KISIYOR”


Zorunlu trafik sigortası primlerinde taban fiyatların Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlendiğini anlatan Palandöken, “Sigorta şirketleri taban fiyatların 10 katından fazla prim talep edebiliyorSigortacılık Kanununa göre sigorta şirketleri zorunlu olan sigortalarda poliçe düzenlemek mecburiyetindeler. Ancak, bazı sigorta şirketleri, zarar ettiklerini ileri sürerek zorunlu trafik sigortası poliçesi düzenlemekten imtina ediyorlar. Bunun için de hem yüksek fiyat talep ediyorlar hem de acentelerin komisyonunu kaldırıyorlar” diye konuştu.


-“DENETİMLER ARTIRILARAK CEZA UYGULANMALI”


Zorunlu olan sigortalarda aşırı yüksek fiyat uygulamak suretiyle poliçe düzenlemekten imtina edenler için 10 bin TL’den 50 bin TL’ye kadar adli para cezası uygulaması bulunduğunu hatırlatan Palandöken, “Zorunlu trafik sigortası, taban fiyatın en fazla 2,5 katı kadar artırılabilir. Bunun için de haklı bir gerekçe olmalıdır. Gerekçesi olmadan taban fiyatı aşırı artıranlar hakkında adli para cezası kesilebilir. Tüm şirket yetkilileri bu gerçeği göz önüne alarak poliçe düzenlemelidir. En önemlisi bu tür şirketler mutlaka sürekli denetlenmeli” dedi. 

Bu haberle ilgili yorumlar

 

Bu habere henüz yorum yazılmamış.

Tüm Hakları Saklıdır © Bodrum Zeus Haber - 2017

Tasarım & Programlama: Invest Grup